Pazartesi, Haziran 14Önemli Haberler
Shadow

Google, akıllı telefonları deprem dedektörlerine dönüştüren uygulamayı duyurdu

SAN FRANCISCO: Google Salı günü Kaliforniya’da bir deprem uyarı sistemi ekledi ve Android destekli akıllı telefonların titreme dedektörü olarak çalışmasına izin vermek için çalıştığını söyledi.

Android telefonlar, ABD Jeoloji Araştırması ve ortakları tarafından Batı Kıyısı’nda uygulanan “ShakeAlert” deprem erken uyarı sistemi tarafından tetiklenen uyarıları alacak.

ShakeAlert, sistemin web sitesine göre “bir deprem başladı ve sarsılmanın yakın olduğu” uyarı mesajlarını tetiklemek için eyalet genelinde yüzlerce sismometreden gelen sinyalleri kullanıyor.

Baş yazılım mühendisi Marc Stogaitis bir blogda, “İnsanlara arama yaptıklarında zamanında ve yararlı deprem bilgileri sağlamak için Android’i kullanma fırsatı bulduk ve gerektiğinde kendilerini ve sevdiklerini güvenli bir yere götürmeleri için birkaç saniye uyarısı gördük,” dedi. İleti.

Google’ın Android işletim yazılımı tarafından desteklenen akıllı telefonlara sahip herhangi bir yerdeki kişiler, cep telefonlarının depremleri tespit etmek için kitle kaynaklı bir ağın parçası olmasına izin vermeye davet edildi.

Stogaitis’e göre akıllı telefonlar tipik olarak hareketi algılayan ve depremlerin neden olduğu sarsıntıları yakalayabilen küçük ivmeölçerlerle donatılmıştır.

Stogaitis, “Bu, Android telefonunuzun, dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturmak için diğer milyonlarca Android telefona katılarak bir mini sismometre olabileceği anlamına geliyor,” dedi.

Google’a göre, deprem aktivitesinin ne olabileceğini algılayan Android telefonlar, bilgisayarların bir depremin olup olmadığını belirlemek için hareket ve konum verilerini toplu olarak hızlı bir şekilde yorumladığı bir veri merkezine otomatik olarak bir sinyal gönderebilir.

Stogaitis, “Esasen ışık hızıyla – kabaca bir telefondan gelen sinyallerin hareket hızı ile – depremin hızına karşı yarışıyoruz,” dedi.

“Ve bizim için şanslıyız, ışık hızı çok daha hızlı!”

Kaliforniya’da deprem uyarıları başlıyor çünkü eyalette kapsamlı bir sismometre ağı var. Önümüzdeki yıl, telefon tabanlı algılama ağı kuruldukça uyarıların başka yerlere de yayılması bekleniyor.

Kaliforniya altındaki yeryüzündeki fay hatları, burayı en önemli deprem bölgesi haline getiriyor ve burada yaşayanlar, bir sonraki “büyük olanın” kaçınılmazlığı konusunda rutin olarak uyarılıyor.

Bu arada, Pazar günü 5,1 büyüklüğünde sığ bir deprem, bölgedeki en büyük sarsıntıda binaları sarsarak 100 yıldan uzun süredir Kuzey Carolina’yı vurdu.

ABD’nin doğu kıyısında büyük depremler nispeten nadirdir.

grafik tasarım programı satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir