Pazartesi, Haziran 14Önemli Haberler
Shadow

Microsoft, Big Sur için Office, M1 tabanlı Mac’lere hazır

Microsoft Çarşamba günü, Apple’ın yaklaşmakta olan ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlarında yerel olarak çalışacak olan Mac için Office’in bir önizlemesini yayınladı.

Redmond, Wash. Şirketi ayrıca Intel tabanlı macOS Office uygulamalarını Apple’ın en yeni Big Sur’unda çalışacak şekilde değiştirdi ve Rosetta 2 tarafından çeviri için optimize edildi – eski yazılımları çalıştırmayı mümkün kılan yerleşik teknoloji Yeni MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini’nin içindeki ARM silikon.

Aslında, Microsoft artık iki Mac için Office satırına sahiptir.

[İlgili: Microsoft, Apple Silicon yolunda diğer büyük geliştiricilere katılıyor ]
Microsoft’ta Apple ürünleri için baş yazılım mühendisi Erik Schwiebert’e göre, Office’in en sonuncusu olan Evrensel Uygulama yinelemesi, Microsoft’un önizleme programı Office Insider’ın Beta kanalında 11 Kasım’da yayınlandı . Bir Evrensel Uygulama Intel tabanlı çalışacak ikili ile biridir ve Apple Silikon Mac donanım.

(Salı günü Apple, kendi ARM tabanlı silikonla çalışan üç Mac modelini açıkladı; bu , bir çip üzerinde sistem (SoC) M1 olarak adlandırılırken, bu makineler – MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac Mini – şimdi sipariş edilebilir, birkaç gün içinde alıcılara teslim edilecek ve 17 Kasım’da perakende satışa ulaşacaklar.)

Kullanıcıların Office Insider’a katılmak için bir Office 365 veya Microsoft 365 hesabına sahip olması gerekir ve bu nedenle Office Evrensel Uygulamasının Beta sürümünü deneyebilirsiniz. Beta’yı yükleme talimatları burada mevcuttur .

Ayrıca bu ay Microsoft, Office uygulamalarını – Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote ve OneDrive – “Apple Silicon’ı destekleyen ilk işletim sistemi olan macOS Big Sur için en son optimizasyonları” içerecek şekilde güncelledi.

[ PluralSight’ın sunduğu bu yedi bölümlük çevrimiçi kursla Apple Teknik Koordinatörü olarak sertifika alın. ]
M1 destekli sistemlerde Big Sur – diğer adıyla macOS 11 – mevcut Intel tabanlı uygulamaları çalıştırmak için Rosetta 2’ye güveniyor. Rosetta, bunu Intel tabanlı kodu M1 SoC üzerinde çalışan koda çevirerek yapar. Bunu gerçek zamanlı olarak yapmak yerine, uygulama her başlatıldığında tekrar tekrar yapmak yerine, Rosetta 2, uygulamanın Apple silikonda ilk çalıştırılmasından önce çeviriyi bir kez yapabilir ve ardından çevrilen kodu sonraki kullanım için saklar.

Bir Microsoft destek belgesi , “Her Office uygulamasının ilk başlatılması, işletim sisteminin Apple Silicon işlemci için optimize edilmiş kod üretmesi gerektiğinden daha uzun sürecektir” dedi. “Kullanıcılar, bu işlem tamamlanırken uygulamaların yuvada yaklaşık 20 saniye boyunca” geri döndüğünü “fark edecekler. Sonraki uygulama açılışları hızlı olacak.”

Office uygulamaları, 10 Kasım’da yayınlanan 16.43 güncellemesiyle Rosetta 2 için optimize edildi.

office yazılım lisansı satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir