Shadow

Yeni çalışma dinozorların da kansere yakalandığını gösteriyor

OTTAWA: Yeni bir çalışma, Dinozorlarda bilinen ilk kanser vakasının, onların da zayıflatıcı hastalıktan muzdarip olduğunu gösteriyor.

1989’da Kanada’nın Alberta eyaletinin kötü bölgelerinde ortaya çıkarılan kötü biçimlendirilmiş Centrosaurus bacak kemiği, başlangıçta paleontologlar tarafından iyileşmiş bir kırık olarak düşünülmüştü.

Ancak mikroskop altında ve insan kanser tedavisinde de kullanılan bir teknik kullanılarak yeni bir büyüme incelemesi, bunun aslında kötü huylu bir tümör olduğunu belirledi.

Çalışmanın yazarlarından Mark Crowther, AFP’ye “Kanserin keşfi dinozorları daha gerçek hale getiriyor” dedi.

“Onları genellikle sağlam ve etrafta dolaşan efsanevi yaratıklar olarak düşünüyoruz, ancak (teşhis gösteriyor) tıpkı insanlar gibi hastalıklardan muzdaripler.”

Bulgular The Lancet Oncology’nin Ağustos sayısında yayınlandı.

Dinozor meraklısı ve Kanada’daki McMaster Üniversitesi tıp fakültesi başkanı Crowther, çoğu kanserin fosil kayıtlarında iyi korunmayan yumuşak dokularda meydana geldiğini belirtti.

“İşin garibi, mikroskop altında insan Osteosarkomuna çok benziyordu” dedi.

“Bu kanserin on milyonlarca yıl önce var olması ve bugün hala var olması büyüleyici.”

Osteosarkom agresif bir kemik kanseridir ve hala her yıl bir milyon kişiden üçünü etkilemektedir.

‘Hayatın sadece bir parçası’

Araştırmacılar, 76 milyon ila 77 milyon yıl önce yaşayan bu boynuzlu otoburda, dev kertenkelenin metastaz yaptığını ve muhtemelen aksadığını söyledi.

Ancak ne geç dönem kanserin ne de yavaş ve zayıf avından yemek yapmak isteyen bir avcının onu öldürdüğüne inanılıyor.

Araştırmacılar, kemikleri aynı sürüden 100’den fazla kişiyle birlikte keşfedildiğinden, hepsinin sel gibi ani bir felakette öldüğünü ve bu felaketten önce sürünün topal dinozoru koruyarak ömrünü uzattığını söyledi .

Baş araştırmacılar Crowther ve Toronto’daki Royal Ontario Müzesi’nde omurgalı paleontolojisinin küratörü olan David Evans ve ekipleri, Alberta, Drumheller’deki Royal Tyrrell Müzesi’nde, tümörlü kemiği bulmak için yüzlerce anormal kemik örneğini incelediler. bir elma büyüklüğünde.

Ekip ayrıca kanser tedavisinde kullanılan multidisipliner bir tanı tekniği olan yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını kullandı.

Crowther, dinozorların muhtemelen daha yüksek osteosarkom riski altında olacağını söyledi, bu da hızlı büyüyen kemiklere sahip gençleri etkiliyor çünkü çok hızlı ve büyüyorlar.

“Kanserin biyolojisi açısından,” dedi, “çevresel, diyet ve diğer kanser nedenleri hakkında sık sık duyuyorsunuz. 75 milyon yıldan daha uzun bir süre önce bir vaka bulmak, bunun hayatın bir parçası olduğunu anlarsınız.”

“Kesinlikle sigara içmeyen (insanlarda kanserin önde gelen nedenlerinden biri) bir hayvanınız var ve bu da kanserin yeni bir buluş olmadığını ve sadece çevremizle bağlantılı olmadığını gösteriyor.”

virüs programı satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir