ABD tarihinde ilk kez trans birey oramiral oldu

Independent Türkçe’de yer alan haber göre, Joe Biden yönetimi salı günü, Amerika’nın 8 üniformalı hizmetinden birinde, ülkenin ilk açık trans oramiraline yemin ettirdi.

Halihazırda halk sağlığından sorumlu Sağlık Bakanı Yardımcısı görevini yürüten Rachel Levine, Covid veya doğal felaketler gibi sağlık krizlerine müdahale için hükümete bağlı sağlık çalışanlarını gönderen 6 bin kişilik ABD Halk Sağlığı Hizmeti Birliği’nde amiral oldu.

Levine salı günkü açıklamasında, “Covid-19’un bu karanlık günlerinde bir yol gösterici olmaya hazır biçimde, size ve bu büyük ulusa hizmet için çalışarak bu üniformayla karşınızda duruyorum. ABD Halk Sağlığı Hizmeti Muvazzaf Birliği’nin ilk kadın amirali ve 8 üniformalı hizmetin ilk açık trans oramirali olarak hizmet etmekten onur duyuyorum” dedi.

1889’da kurulan Birlik, ülkenin araştırma gemilerine kılavuzluk yapan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi Muvazzaf Subay Birliği ve diğer 6 askeri hizmetiyle beraber ülkenin 8 üniformalı hizmeti arasında yer alıyor.

Amiral Levine konuşmasına şöyle devam etti: “Bu çok önemli bir fırsat. Yapabileceğim etki ve temsil ettiği şeyin tarihi doğası sebebiyle bu rolü üstlenmek bir onur. Benden önceki hem bilinen hem de bilinmeyen LGBTQ+ bireylerin açtığı yoldan ilerliyorum. Çeşitlilik bizi daha güçlü kılıyor.”

Sağlık yetkilileri ve çeşitlilik savunucuları atamayı kutladı. Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, yaptığı açıklamada “Amiral Levine’in ilk açık trans oramiral olarak tarihi ataması ülkece eşitlik doğrultusunda ileriye atılmış dev bir adımdır” dedi. GLAAD isimli STK ise, “Bir kez daha tarih yazdığı için Dr. Rachel Levine’e tebrikler” açıklamasında bulundu.

Bazı muhafazalar ise habere sert tepki gösterdi. Judicial Watch adlı muhafazakar hukuk grubunun başkanı Tom Fitton, atamayı “halk sağlığı hizmetleriyle kota siyaseti yapmak” diye niteledi.

Trump yasaklamıştı


ABD eski Başkanı Donald Trump, orduda trans bireylerin görev yapmasını engelleyen bir başkanlık kararnamesi yayımlamıştı. Şu anki ABD Başkanı Joe Biden ise göreve geldikten birkaç ay sonra Trump'ın bu kararını iptal eden yeni bir kararname imzalamış ve trans bireylerin orduda görev yapmasının engelini kaldırmıştı. Beyaz Saray, konuyla ilgili olarak, "Amerika gücünü çeşitlilikten alıyor. Başkan Biden cinsiyet farklılıklarının orduda görev almak için bir engel teşkil etmeyeceğine inanıyor." açıklaması yapmıştı.

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/abd-tarihinde-ilk-kez-trans-birey-oramiral-oldu-30404
 
Üst