Kesk Davası'nda tüm sanıklar beraat etti

Anayasa Mahkemesi kararıyla yeniden görülen KESK Davası'nda nihai karar çıktı. İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü amacına hizmet ettikleri iddiasıyla 2009'dan bu yana yargılanan 36 sanığı beraat ettirdi.

https://ankahaber.###/public/upload/Haber/57756/57756_76565.Jpeg

KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, karar sonrası sosyal medya hesabından "Sendikal faaliyetlerimizi kriminalize etmeye çalışan İzmir kumpas davası çökmüştür. Sendikal faaliyet yürütmek Anayasa ile güvence altına alınmıştır, suç kapsamında değerlendirilemez" açıklamasını yaptı.

"MAHKEME SUÇLARI İPTAL ETTİ"​


ANKA Haber Ajansı'na konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam ise "2009 yılından bu yana süren KESK üyelerine ve yöneticilerine yönelik açılmış davalar, Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali ve hukuki gerekçeler gösterilerek tekrar 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade edilmişti. Mahkeme bugünkü karar duruşmasında söz konusu suçları iptal etti. Arkadaşlarımız beraat etti" diye konuştu.

25 KİŞİYE CEZA VERİLMİŞTİ​


KESK’e 28 Mayıs 2009'da yapılan polis operasyonuyla 36 kişi gözaltına alınmış, 28 Kasım 2011'de ise 25 kişiye yasadışı silahlı örgüt üyesi olmak suçundan ceza verilmişti. Temyize gidilmesinin ardından Yargıtay da mahkeme kararını büyük oranda onaylamıştı. KESK üyeleri ise Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.KESK’İN KURULUŞU​


Kamu emekçileri sendikalarını kurmadan önce, Kamu Çalışanları Platformu (KÇP) adıyla oluşturdukları birlikteliklerini, sendikalar kurulduktan sonra, iş ve güç birliğini sağlamak amacıyla Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu’nu (KÇSP) oluşturarak sürdürdüler. Diğer yandan Ankara’da bulunan bazı sendikalar da "EŞGÜDÜM" adıyla bir araya geldiler.

Bu iki platform 1994 Nisan’ında bir araya gelerek, kamu emekçilerinin birleşik sendikal eylemini ve mücadelesini sistemli bir tarzda sürdürmek amacıyla, konfederal bir yapılanmanın kurulması konusunda görüş birliğine vardılar ve bunu 15 Mayıs 1994 tarihinde kamuoyuna açıkladılarç KÇSP ve EŞGÜDÜM’ü oluşturan sendikalar, 11 Haziran 1994’te bir araya gelerek ortak komisyonlar oluşturdular. 9 Temmuz 1994’te ise komisyonların adının Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu (KÇSKK) olması kararlaştırıldı.

Konfederasyonun kamu çalışanlarının gelenekleri doğrultusunda kurulması yönelimi çerçevesinde, tabanın eğilimlerini belirlemek amacıyla, 26-27 Kasım 1994 tarihlerinde 4 bölgede (İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir) ve 25-26 Şubat 1995 tarihlerinde Ankara’da Merkezi Kurultay düzenlendi. 26 Sendikadan 710 delegenin katıldığı Merkezi Kurultay’da, konfederasyonun 4 ay içinde kurulması kararı alındı.

4 ay içerisinde kuruluş süreci tamamlanamadı ancak, konfederasyonun kurulması için 11-12 Kasım 1995 tarihlerinde 28 sendikadan 500 delegenin katılımı ile Ankara’da “Konfederasyonlaşma Tüzük ve Kuruluş Kurultayı” yapıldı. Kurultayda kabul edilen tüzük ile 8 Aralık 1995 tarihinde kuruluş dilekçesi İstanbul Valiliği’ne verilerek Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) kuruldu.

KESK 1. Olağan Genel Kurulu’nu 16-17-18 Ağustos 1996 tarihinde yaptı.

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/kesk-davasinda-tum-saniklar-beraat-etti-29768
 
Üst