Yalçınbayır: Bugün Tayyip Bey de AK Parti de bir tükenmişlik içinde

DepoPhotos_14668609-300x200.jpg

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve AKP’nin kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Ertuğrul Yalçınbayır, Türkiye’de Yüce Divanlık uygulamalara imza atıldığını belirterek, “Anayasa Mahkemesi Kararlarına yerel mahkemeler uymuyor, AİHM Kararları uygulanmıyor. Türkiye’de mahkeme kararları kurumlar tanımıyor uygulamıyor. Bütün bunlar Yüce Divanlık işlerdir” dedi.

Yalçınbayır, Poliktikyol’dan Murat Aksoy’a AKP’nin 21. kuruluş yıldönümü dolasıyla değerlendirmede bulundu. İktidarın inandırıcılığını yitirdiği ifade eden Yalçınbayır, ” Eğer güven duygusunu kaybettiyseniz yasaklarla, yoksullukla, yolsuzlukla, mücadele edemezsiniz. Ehliyeti, liyakati ön tarafa getiremezsiniz. Yandaşlar, yobazlar, yozlaşma alıp gider. Gemiyi Z kuşağı da kurtarmaz. Bugün Tayyip Bey de AK Parti de bir tükenmişlik içindedir.” dedi.

Yalçınbayır, iktidarın gündemi belirleme gücünü de kaybettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bugün o güven kaybedilmiş durumdadır. Eğer güven duygusunu kaybettiyseniz yasaklarla, yoksullukla, yolsuzlukla, mücadele edemezsiniz. Ehliyeti, liyakati ön tarafa getiremezsiniz. Yandaşlar, yobazlar, yozlaşma alıp gider. Gemiyi Z kuşağı da kurtarmaz. Bugün Tayyip Bey de AK Parti de bir tükenmişlik içindedir.

Açıkçası iktidar gündemi belirleme gücünü kaybetti. Söylemlerinde ise inandırıcılığını yitirdi. Muhalefet iktidarın kurduğu negatif dilin tersinden gündem belirliyor. Tayyip Bey’in ne yapacağını anlamak mümkün değil. Bu noktada iktidardan medet ummak yanlış. AK Parti için süre doldu. Halk geçmiş zamanda iktidara oy vermiş olabilir ama iktidar bu süreçte sürekli güven kaybediyorsa bunları dışarıda aramanın hiçbir anlamı yok. Rakamları okuyabilmek yeterlidir. Her şey ortadadır. Ne ile pompalarsanız pompalayın güven vermezseniz o pompalar hiçbir işe yaramaz, lastik şişmez, o araç yürümez.

‘ERDOĞAN YENİDEN ADAY OLMAMALI’

İnsanlar muhalefette sınanmaz, insanlar iktidarda sınanır. İktidarda yeterince süre verildi. Bir mühlet daha var. Tayyip Bey bunu kullanıyor. Tayyip Bey bu mühleti kullanacaksa işin aslına uymalı. Ama yapmış oldukları bundan sonra yapacak olduklarının da teminatıdır. Bakın şunu açıkça ifade edeyim; bugün Tayyip Bey’in yapacağı en iyi iş, şüphesiz ki artık ayrılmaktır, aday olmamaktır.”

DepoPhotos_14794423-231x300.jpg

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır.


‘6’lI MASA TÜRKİYE’NİN HAYRINA OLACAK’

Muhalefet partileri tarafın oluşturulan 6’lı masanın çabasının önemli olduğunu vurgulayan Yalçınbayır, ” Özellikle muhalefet partilin başta 6’lı masada bir arada durmalarına. Ama ben o masanın genişlemesinin Türkiye’nin hayrına olacağını düşünüyorum. Belki koşullar açıktan 6’lı masanın genişlemesine engel gibi görülebilir ama masa görünürde 6’lı olsa da özellikle Kemal Bey’in başta Mithat Sancar olmak üzere diğer muhalefet partileri de görüşmesini önemli ve gerekli buluyorum. Hatta Ak Partililerle de görüşülmesini öneriyorum. Çünkü orada da her şeye rağmen ülkesini düşünen insanlar var. Ki 6’lı masada Temel bey önemli bir isimdir. Davutoğlu ve Babacan deneyimlidir. Meral Akşener’in tecrübesi vardır. Bence bu birliktelik Türkiye için umuttur.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN BİR AFFA İHTİYACI VAR’

Yalçınbayır röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Açıkça ifade edeyim ki, Türkiye’nin bir af müessesesine ihtiyaç var. Af ve yeniden yapılanma, yeninden inşa.

Yani af dediğimiz hadise mutlak suretle her suç işleyenin affı değil. Bireyin bireye karşı işlediği suçlarda değil ama bireylerin devlete karşı işlediği ya da devletin haklarını ihlal ettiği bireylere karşı yaptığı ihlallere karşı toplumsal uzlaşmayla bir affa, barışmaya yeniden kucaklaşmaya ihtiyaç var.

Bu biraz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlunun Helâlleşme çağrısını andırıyor…

Amaç olarak benzer olabilir ama ben daha kurumsal bir işleyişten bahsediyorum. Dahası yeni bir inşadan, devlet rehberini yeninden kurmaktan.

Mesele Türkiye AİHM en çok davası bulunan ülke ve oradan çıkan hak ihlalleri paraları halkın cebinden alınan vergilerle ödeniyor. Son yıllarda bu davalarda çok fazla artış var ve bunun maliyeti önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye ekonomik olarak ağır maliyeti olacak. Bu yüzden bir affa ihtiyacımız var. Ki Kılıçdaroğlu’nun helâlleşme çağrısı ve bu kapsamda ziyaretleri de önemlidir.”
 
Üst