Zülfü Livaneli’den Sezen Aksu’ya destek: Sözlerden hakaret anlamı çıkarmak ilkel zorlamadır

sezen-aksu-zulfu-livaneli-300x200.jpg

Sanatçı Sezen Aksu, 2017 yılında çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri iktidara yakın isimler ve medya tarafından günlerdir hedef gösteriliyor.

Son olarak AKP’ye yakınlığı ile bilinen Milli Beka Hareketi isimli oluşum ise Aksu’ya tehditte bulunarak, “14 Temmuz 2016’da ‘CUNTA’ imalı şarkının sözlerini yazan, dün de dini hassasiyetlerimize hakaret içeren şarkı sözlerini piyasaya sürerek kinini kusan, FETÖ’nün ‘aziz dostum’ dediği Sami Yıldırım’ın kızı #sezenaksu yarın 20:30’da kapındayız…” dedi.



Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d‘Milli Beka Hareketi’nden Sezen Aksu’ya tehdit: 20.30’da kapındayız​


Aksu’ya sanat camiasından destek geliyor. Sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli, sosyal medya hesabındaki paylaşımlarında Sezen Aksu’ya arka çıkarak, “Bu sözleri çarpıtanların, sanatla, kelimelerle, kültürle hiçbir ilgisi yok” dedi.
Livaneli’nin paylaşımları şöyle:

‘BU SÖZLERİ ÇARPITANLARIN, SANATLA, KELİMELERLE, KÜLTÜRLE HİÇBİR İLGİSİ YOK’

“Sezen Aksu’ya şarkı sözlerinden dolayı bir linç kampanyası başlatıldı. Bu sözleri çarpıtanların, sanatla, kelimelerle, kültürle hiçbir ilgisi yok. Sanat deryasını, daracık siyaset pencerelerinden izleyip yorum yapıyorlar.

Cahil kelimesi halk şiirimizde, tecrübesiz genç, dünyayı görmemiş anlamında kullanılır. Neşet Ertaş’ın “Cahildim dünyanın rengine kandım” türküsünde olduğu gibi. Bir halk türküsünde “Ergen kız, cahil oğlan/ İnkardan gelinir mi” denildiği gibi.

Cahil kelimesi halk şiirimizde, tecrübesiz genç, dünyayı görmemiş anlamında kullanılır. Neşet Ertaş’ın “Cahildim dünyanın rengine kandım” türküsünde olduğu gibi. Bir halk türküsünde “Ergen kız, cahil oğlan/ İnkardan gelinir mi” denildiği gibi.”
 
Üst